Olsztyn w pigułce – najważniejsze wiadomości
Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego, a charakteryzuje się w szczególności bogactwem zabytkowych miejsc, które możemy tu zwiedzić. Historia miasta sięga aż czasów średniowiecznych – pierwsza wzmianka pojawiła się już w 1334 roku. Co ciekawe, przez wieki Olsztyn zmieniał przynależność państwową, dzięki czemu dziś możemy podziwiać tu niezwykle zróżnicowane wpływy etniczne, kulturowe oraz religijne. Jest to także miasto zwane między innymi miastem Mikołaja Kopernika, który w latach 1516-1521 pełnił w Olsztynie funkcję administratora kapituły warmińskiej. Z tego powodu znajduje się tu drugie pod względem wielkości planetarium w Polsce.
Olsztyn chlubi się również osobą czołowego przedstawiciela modernizmu oraz art déco – Ericha Mendelsohna, który urodził się w Olsztynie oraz tworzył tu swe pierwsze dzieła takie jak Dom Przedpogrzebowy.
Miasto wśród jezior
Miasto położone jest wśród kilkunastu jezior (najgłębsze z nich to Jezioro Ukiel) i czterech rzek przez nią przepływających – Łyna, Wadąg, Kortówka i Skanda. Obejmuje ono obszar o powierzchni 88,33 km2, z czego aż 21,2% powierzchni miasta zajmują olsztyńskie lasy (ponad 1800 ha). Właśnie dlatego Olsztyn kojarzony jest nierzadko ze wspaniałą naturą, co sprawia, że co roku ośrodki wypoczynkowe, plaża miejska i przystanie żeglarskie pękają w szwach od turystów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 31 grudnia 2019 roku populacja Olsztyna wynosi ok. 171 979 mieszkańców, z czego ponad 50% to ludność w wieku produkcyjnym. Dodatkowo w 2019 zajął on 16 miejsce wśród ocenianych miast w rankingu piątej edycji polskich miast „Europolis”, a więc można powiedzieć, że Olsztyn jest miastem młodych.