Pasiastość liści jęczmienia – charakterystyka choroby

Schorzenia wywoływane przez grzyby wymagają podjęcia odpowiednich działań ochronnych, które nierzadko obejmują wiele zabiegów. Przed zasadniczymi pracami należy jednak rozpoznać charakter choroby oraz straty przez nią wywoływane. Warto wiedzieć, jakie symptomy przejawia schorzenie powodowane przez grzyba Pyrenophora graminea.

Opis choroby

Choroba atakuje ozime oraz jare odmiany jęczmienia we wszystkich rejonach jego uprawy. Pierwsze objawy infekcji można zaobserwować podczas strzelania w źdźbło aż do okresu kłoszenia. Pasiastość liści jęczmienia dotyka pojedynczych roślin w łanie. Choroba nie rozprzestrzenia się gniazdowo ani powierzchniowo. Na młodych elementach pędowych, między nerwami tworzą się jasne pasma, które brązowieją i pękają. Równolegle może rozwijać się kilka pręg, a leżąca pomiędzy nimi tkanka powoli jaśnieje. Zainfekowane przez chorobę liście usychają lub obumierają, a u całej rośliny obserwuje się zahamowanie procesu wzrostowego. Uszkodzenia systemu korzeniowego doprowadzają do strat w wyniku złego przezimowania zboża. Kłosy wytwarzają natomiast ziarna, które nie są wypełnione. Pasiastość liści jęczmienia ma charakterystyczny fenotyp, dlatego pomylenie choroby z inną infekcją jest mało prawdopodobne. Czynniki, zwiększające ryzyko wystąpienia tej choroby to: stosowanie materiału siewnego podatnego na porażenie oraz nadmierne nawożenie azotem. Tempo infekcji uzależnione jest od temperatury gleby i wilgotności powietrza. Warunki, sprzyjające zakażeniu, to od 8 do 10 stopni Celsjusza.

Zwalczanie

Przeciwko chorobie nie opracowano efektywnych środków ochrony. Kluczową metodę stanowi natomiast zapobieganie rozwojowi patogenów. Warto pamiętać o niszczeniu samosiewów jęczmienia. Przydatne jest również stosowanie płodozmian z długimi przerwami pomiędzy wysiewami rośliny i ograniczenie w nim innych zbóż. Duże znaczenie ma wykorzystywanie dobrej jakości materiału siewnego. Znaleźć go można na stronie Syngenta.pl. Wybrana odmiana jęczmienia powinna dodatkowo wykazywać odporność na porażenie.

W przypadku rozpoznania choroby grzybowej należy podjąć odpowiednie działania zwalczające, które bazują na profesjonalnych środkach ochronnych. Warto pamiętać, by stosowane produkty pozyskiwać od sprawdzonych producentów.