rzeka

Rzeka Łyna na wysokości Olsztyna

Łyna to rzeka płynąca m.in. przez Olsztyn na Warmii – w przeszłości służyła jako bardzo istotny dla miasta punkt komunikacyjny oraz miała istotne znaczenie gospodarcze ze względu na rybołówstwo. Dziś pełni głównie atrakcje turystyczne oraz jest miejscem chętnie wybieranym na spacery przez okolicznych mieszkańców.

Łyna w Olsztynie

Co dziś ciekawego można porobić nad rzeką Łyną w Olsztynie? Wędkarze na pewno znajdą w niej coś ciekawego dla siebie. Możemy powędkować tam w wielu miejscach i złowić takie ryby jak pstrąg, okoń czy płotka. Nic więc dziwnego, że widzi się wędkarzy nad Łyną. Poza wędkarstwem znajdziemy nad Łyną w Olsztynie liczne puby, restauracje i inne obiekty gastronomiczne, dzięki którym możemy zjeść lokalne potrawy oraz fast foody, a także miło spędzić czas podczas spaceru z rodziną czy znajomymi.

Łyna płynie przez Pojezierze Olsztyńskie i Nizinę Sępopolską. Nazwę Łyna wprowadzono urzędowo w 1949 roku, a wcześniej jej nazwa brzmiała: Alle (pochodziła z języka niemieckiego, gdyż przed II Wojną Światową to Niemcy zasiedlali tereny w okolicach tej rzeki).

Serdecznie zapraszamy nad Łynę wszystkich mieszkańców Olsztyna ale nie tylko!