Części do maszyn rolniczych: nowe czy używane?

Każda część mechaniczna – czy to w samochodzie, czy w rowerze, czy w maszynie rolniczej – wymaga konserwacji, a w przypadku zużycia konieczna będzie jej wymiana. Zadziałać można wtedy dwojako: skorzystać z autoryzowanych sklepów i zamówić nowe części lub zaufać anonimowym osobom i kupić części używane. Zdecydowanie polecamy tę pierwszą opcję – zakup nowych części do maszyn rolniczych jest o wiele bezpieczniejszy i korzystniejszy, niż nabycie egzemplarzy używanych.

Kiedy warto kupić części do maszyn rolniczych?

Wyeksploatowanie części jest czymś zupełnie normalnym – każdy mechanizm ma swoją określoną przydatność i wytrzymałość. Warto więc zrobić spis części i przyporządkować im szacowany okres użytkowania, na przykład „przewód opryskowy: 3 lata” lub „opona: 5000 kilometrów”. Nie czekajmy na zakup i wymianę części na ostatnią chwilę; gdy stan zużycia oszacujemy na 75-80%, warto rozważyć wstawienie nowego egzemplarza. Dzięki takiemu podejściu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek, a te – znając złośliwość losu – mogą się zdarzyć w porze siewnej lub w szczycie żniw.

Dlaczego zakup nowych części do maszyn rolniczych jest lepszy?

Istnieje szereg powodów, dla których kupno nowych części do maszyn rolniczych będzie o wiele lepszą decyzją niż zakup używanych egzemplarzy. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zalet:

  • Bezpieczeństwo transakcji – podczas kupowania asortymentu w sklepie, klienta chroni szereg narzędzi prawnych: od polskiego prawa konsumenckiego przez UOKIK, aż po dyrektywy unijne; przy zakupie prywatnym możemy posiłkować się co najwyżej kodeksem cywilnym.
  • Pewność produktu – nowe części są fabrycznie zapakowane i nieużywane, a gwarancja na nie wynosi nawet kilka lat. Z oczywistych względów części używane nie mogą nam zapewnić ani fabrycznie nowego zapakowania, ani tym bardziej gwarancji użytkowania.
  • Rzadsze wymiany – część nową można określić jako stuprocentowo sprawną, przez co okres użytkowania wydłuża się. Przy częściach używanych ten czas ulega skróceniu w zależności od stanu części; pewne jest jednak to, że o wiele częściej będziemy musieli daną część wymieniać.
  • Brak ryzyka uszkodzenia innych podzespołów – fabrycznie nowe części są tak skonstruowane, by doskonale współpracować z resztą podzespołów. Tego samego nie można powiedzieć o częściach używanych, które mogą powodować szybsze zużywanie się całej maszyny rolniczej.
  • Nieznaczna różnica w cenie – powszechnie uważa się, że części używane są znacznie tańsze od nowych egzemplarzy. Jak pokazuje praktyka rynkowa, tak nie jest: nowe części prosto z hurtowni mają zbliżoną kwotę do tych, które można kupić na aukcjach internetowych jako używane.
  • Tylko pewne części – udając się po nowy podzespół do maszyny rolniczej, możesz dokonać świadomego wyboru: część oryginalna czy nieco tańszy zamiennik. Przy częściach używanych dostępnych w aukcjach internetowych możesz co najwyżej mieć nadzieję, że w cenie oryginału kupujesz oryginał, a nie zamiennik.
  • 14-dniowe prawo do odstąpienia od umowy – jeśli zamawiasz część z hurtowni czy sklepu online, przysługuje Ci prawo do zwrócenia jej w stanie nienaruszonym w przeciągu min. 14 dni. Niestety, przy częściach używanych wciąż wielu sprzedawców praktykuje powiedzenie „gwarancja do bramy i się nie znamy”.