Ile kosztuje budowa domu?

Budowa domu to czas w życiu ludzi, który niemal każdemu spędza sen z powiek. Z jednej strony bardzo chcemy posiadać własny dom, z ogrodem i miejscem na grillowanie, a z drugiej przeraża nas perspektywa wszystkich formalności i kosztów z tym związanych. Same materiały są bardzo drogie, a do tego dochodzi robocizna. Jak wyliczyć koszty budowy domu.

Metraż i materiały

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę takie elementy jak metraż. Jeśli dom ma być duży, większy niż 100 metrów kwadratowych to jego koszty też będą rosnąc. Materiały też nie są tanie. W tym wypadku warto szukać promocji w gazetkach marketów budowlanych online.

Lokalizacja

Lokalizacja jest ważna z kilku powodów. Im lepsza i im bliżej miasta tym oczywiście wyższa cena gruntu, a co za tym idzie większy koszt docelowy inwestycji. Bliżej wielkich miast takich jak Poznań, Wrocław czy Warszawa koszty robocizny będą też wyższe niż np. na Podkarpaciu. Dlatego warto korzystać z bazy zleceń budowlanych, żeby wybrać najlepszą ofertę dla siebie.

Kalkulator kosztów budowy

Jeśli chcemy w miarę dokładnie wyliczyć ostateczne koszty to na pewno warto skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów kosztów budowy domu. Ułatwi on z pewnością obliczenie ostatecznych kwot, jakie musimy ponieść, aczkolwiek jest on tylko podpowiedzią więc ostateczny wynik może się nawet znacznie różnić.